Czas czytania: 9 min
Ilość możliwych do ułożenia wariantów harmonogramu jest wręcz nieskończona. Każda przestawiona w kolejce czynność będzie miała wpływ na osiągnięcie określonych wymagań czy wskaźników produkcyjnych. O ile spełnienie wszystkich wymagań może się w często okazać niemożliwe, ze względu na bardzo dynamiczne otoczenie, to jednak możemy maksymalizować ilość spełnionych warunków lub wskazać warunek krytyczny, który w danym momencie czy przedziale czasowym będzie dla nas najważniejszy.
Do osiągnięcia wspomnianych wskaźników system Siemens Opcenter Scheduling oferuje szereg automatycznych metod pozwalających na harmonogramowanie zleceń produkcyjnych:
Optymalność przeliczonego harmonogramu jest bardzo silnie uzależniona od specyfiki procesu produkcyjnego firmy i jej modelu biznesowego. Nie ma metody uniwersalnej, która w każdej firmie będzie optymalna i najlepsza pod każdym względem, pod jakim chcielibyśmy ją ocenić. Niejednokrotnie wręcz zdarza się tak, że nawet w ramach jednej firmy, procesy produkcyjne różnią się tak bardzo między wydziałami, że każdy wydział ma całkowicie inne kryteria mówiące o optymalnym harmonogramie, a co za tym idzie wykorzystują różne metody harmonogramowania produkcji. Podstawowym wyzwaniem jest odpowiedni dobór metody harmonogramowania, aby osiągnąć stawiane cele.
Dowiedz się więcej o szkoleniu z planowania produkcji w motoryzacjiPrzeczytaj także: Przemysł 5.0, czyli jak produkować efektywniej?
W każdej firmie produkcyjnej występują ograniczenia procesów produkcyjnych. Niestety systemy ERP nie są przystosowane do przechowywania i wykorzystywania informacji o nich. Często jest to specyficzna, ekspercka wiedza planisty zapisana w różnych plikach poza systemem ERP lub tylko na „twardym dysku” w głowie planisty. Oznacza to, że jakość przygotowanych harmonogramów i to czy będzie on możliwy to zrealizowania jest silnie uzależnione od osoby, która go przygotowuje. Samo przygotowanie takich harmonogramów jest niejednokrotnie czasochłonne, obarczone pewnym ryzykiem popełnienia błędu jak również utrzymanie stałego poziomu ich jakości w momencie nieobecności odpowiedzialnego planisty i konieczności tymczasowego zastąpienia go innym.
System harmonogramowania produkcji Siemens Opcenter Scheduling umożliwia zebranie i uwzględnienie wszystkich ograniczeń, o których informacja jest rozproszona wielu miejscach oraz tych wynikających z doświadczenia odpowiedzialnego planisty produkcji. Dzięki temu system jest w stanie utrzymać stały poziom jakości przygotowywanych harmonogramów, rozumiany jako uwzględniający niezbędne informacje poza systemowe, poza ERP-owe, nawet podczas nieobecności wiodącego planisty.
Tabela ograniczeń procesów produkcyjnych.
W systemie Siemens Opcenter AS takie ograniczenia nazwane są ograniczeniami drugorzędowymi lub zasobami drugorzędowymi można przypisać szczegółowo do:
Przykładowe przypisanie ograniczeń do zasobu.
Przy przypisywaniu ograniczenia określamy, kiedy zlecenie produkcyjne ma go wymagać, ponieważ nie każde ograniczenie obowiązuje w takim samym zakresie.
Ograniczenie może obowiązywać na czas przezbrojenia maszyny czy ogólnie przygotowania do rozpoczęcia produkcji. Odpowiednim przykładem może być wykorzystanie pracownika działu utrzymania ruchu, który posiada niezbędną wiedzę oraz narzędzia, aby zmienić ustawienia maszyny przed rozpoczęciem produkcji innego detalu.
Przykładowe przypisanie czasu i ilości wykorzystania ograniczenia Pracownika Działu Utrzymania Ruchu
Dość oczywistym ograniczeniem dla wielu firm jest dostępność pracowników o określonych kompetencjach lub oprzyrządowania maszyn produkcyjnych, ale nie muszą to być jedyne ograniczenia jakie występują. Po rozłożeniu procesu na małe elementy może okazać się, konieczne jest uwzględnienie powierzchni miejsca tymczasowego składowania półproduktów na obszarze produkcji czy uwzględnienie ilości dostępnych specjalistycznych pojemników transportowych, które będą wymagały od nas odpowiedniego przeplatania w harmonogramie zleceń produkcyjnych na różne detale.
Analiza występujących ograniczeń w firmie oraz ich odpowiednie opisanie jest nie mniej ważne jak prawidłowo przygotowana technologia produkcji. Brak ograniczenia lub jego niewłaściwe opisanie może prowadzić między innymi do błędów ułożonego harmonogramu jak również do wystąpienia konfliktów między zleceniami ze względu na brak narzędzia.
Proces harmonogramowania produkcji nie jest prostym procesem, o czym wiele firm przekonuje się szczególnie w momencie, kiedy trzeba zastąpić planistę produkcyjnego na dłuższy czas. Wiedza oraz umiejętności planistów, które pozwalają osiągać zarówno krótko jak i długoterminowe cele produkcyjne są zdobywane miesiącami, a nawet latami i nie są łatwo odtwarzalne. Zapisanie w Siemens Opcenter Scheduling informacji poza systemowych, które krążą w obiegu nieformalnym lub są wiedzą specjalistyczną planisty pozwalają na utrzymanie stałego poziomu jakości harmonogramów drastycznie redukując szanse wystąpienia błędu czy nieuwzględniania istotnej informacji dotyczącej produkcji, a przede wszystkim zapobiega utracie ogromnej części wiedzy w momencie dłuższej nieobecności planisty bądź jego odejścia z organizacji. Natomiast automatyczne metody harmonogramowania nie tylko upraszczają i automatyzują procesy harmonogramowania produkcji, ale dzięki swojej powtarzalności oraz błyskawicznemu działaniu pozwalają nam na przygotowanie wiele wariantów harmonogramów opartych o te same dane wejściowe, te same warunki produkcyjne, ale uwzględniające różne priorytety, np. minimalizację pracy w toku czy maksymalizację wypełnienia maszyn. Każdy z przygotowanych wariantów możemy poddać rygorystycznej analizie oraz porównaniu i wybrać ten, który w danej chwili, w danych warunkach produkcyjnych najbardziej przybliża nas do osiągnięcia postawionych celów.
Autor: Roland Pisanecki
Konsultant APS
Skontaktuj się z naszym ekspertem
System ERP w firmie produkcyjnej? – co powinieneś wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz ?
Wdrożenie metodyki LEAN podstawą optymalizacji przedsiębiorstwa
Jeśli ERP to tylko w chmurze – udział w Debacie Managera
Analiza Pareto narzędziem do optymalizacji procesów produkcyjnych
5 grzechów głównych wdrażania systemu ERP dla firm produkcyjnych