Czas czytania: 7 min
Zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym wymaga planowania z wyprzedzeniem. Jednym z takich obszarów jest planowanie zapotrzebowania na moce produkcyjne. Właściwe planowanie zdolności produkcyjnych ma kluczowe znaczenie dla sukcesu produkcji, ponieważ proces ten określa, czy firma może realizować zamówienia. Wielu producentów używa obecnie systemów CRP (ang. Capacity Requirements Planning), które pomagają zapewnić płynniejszy, bardziej strategiczny proces planowania z mniejszą liczbą błędów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich wyniki finansowe i zadowolenie klientów.
Planowanie zapotrzebowania na moce produkcyjne to proces określania, czy dostępne moce produkcyjne firmy mogą spełnić jej cele produkcyjne. Znane również jako CRP (ang. Capacity Requirements Planning), planowanie zapotrzebowania na moce produkcyjne najpierw analizuje planowany harmonogram produkcji firmy. Metoda ta następnie porównuje harmonogram z możliwościami produkcyjnymi firmy, aby sprawdzić, czy osiągnięcie zdolności produkcyjnych jest realistyczne. Jeśli firma stwierdzi, że jej zdolności produkcyjne są niewystarczające, może zmienić swoje cele produkcyjne lub podjąć inne kroki w celu dostosowania zdolności produkcyjnych do zdolności produkcyjnych. CRP idzie w parze z planowaniem wymagań produkcyjnych, które zapewnia, że firma posiada fizyczne zasoby, aby zaspokoić potrzeby produkcyjne.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniu ERP 4FACTORY
Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że planowanie wymagań dotyczących wydajności może być tylko tak dokładne, jak wykorzystywane dane. Jeśli firma nadal opiera się na arkuszach kalkulacyjnych i/lub różnych systemach, istnieje szansa, że nie będzie miała najbardziej dokładnych i aktualnych danych do wykorzystania w procesie planowania. Firma, która korzysta z zaawansowanego, zintegrowanego oprogramowania, uzyska bardziej wartościowe informacje do pracy, ponieważ ich system zapewni dane w czasie rzeczywistym i dokładny wgląd w operacje w całej firmie.
Dowiedz się więcej o szkoleniu z planowania produkcji w motoryzacji
Niezależnie od tego, podczas ustalania wymagań wydajnościowych dotyczących planu produkcji należy przejść poniższe kroki:
Przeczytaj również: Technologiczna marszruta produkcyjna i jej znaczenie dla planowania produkcji
Aby określić aktualną wydajność, należy zebrać informacje, takie jak badania czasu pracy i gromadzenie danych dotyczących możliwości maszyn i narzędzi w czasie rzeczywistym. Należy przyjrzeć się liczbie dostępnych godzin i zmian, a także szacunkom dotyczącym absencji i zmiennym łańcucha dostaw, takim jak wydajność dostawców, czas realizacji dostaw i zapasy.
Dokładny plan popytu jest kolejnym ważnym krokiem. Oprogramowanie do planowania produkcji APS 4FACTORY zapewni największą dokładność, ponieważ pozwala na zagregowane prognozowanie popytu, obliczanie wskaźników wydajności centrum roboczego według czasu produkcji, identyfikację wąskich gardeł, planowanie scenariuszy „co jeśli”, harmonogramowanie czasu pracy itp. itd.
Po zapoznaniu się z wydajnością i planem popytu, należy sprawdzić, gdzie potrzebne są korekty, aby zaspokoić popyt. Może być wymagane wprowadzenie dodatkowych zmian lub nadgodzin. Może zajść potrzeba outsourcingu niektórych aspektów produkcji. Zakup dodatkowego sprzętu może być również konieczny, jeśli popyt będzie stały.
Produkcja opiera się na dobrze wykonanym CRP. Bez zaplanowania zapotrzebowania na zdolności produkcyjne, firma może zobowiązać się do produkcji towarów, do których nie ma zasobów, aby je dostarczyć na czas lub w ogóle. Posiadanie zespołu operacyjnego ułatwia ten proces, ponieważ zespół planowania może konsultować się z działem operacyjnym, aby upewnić się, że dostępna jest wystarczająca liczba odpowiednich pracowników produkcyjnych i maszyn. Korzystanie z systemu ERP 4FACTORY z narzędziem do analizy CRP, ale jeszcze lepiej z rozwiązaniem do zawansowanego planowania i harmonogramowania produkcji APS 4FACTORY, ma również kluczowe znaczenie dla pomocy firmie produkcyjnej w tworzeniu realnego planu produkcyjnego i terminowym dostarczaniu towarów na zamówienie.
Przeczytaj również: Planowanie potrzeb materiałowych (MRP)
Automatyzacja działań produkcyjnych, takich jak CRP, jest szeroko rozpowszechniona w wielu branżach, ale poniżej przedstawiono kilka przykładów, w których CRP jest najbardziej rozpowszechnione:
Do najważniejszych czynników wpływających na planowanie wymagań wydajnościowych należą:
Przeczytaj również: System CMMS/EAM czyli nowoczesne utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych
Planowanie CRP zapewnia producentom wiele korzyści, zwłaszcza gdy używane jest zautomatyzowane oprogramowanie upraszczające ten proces i wykorzystujące dokładniejsze dane. Niektóre z korzyści obejmują m.in.:
Dzisiejsi, odnoszący największe sukcesy producenci nie polegają tylko na arkuszach kalkulacyjnych. Aby planowanie zapotrzebowania na moce produkcyjne było szybsze, łatwiejsze, dokładniejsze i skuteczniejsze, firmy korzystają ze zintegrowanego oprogramowania ERP 4FACTORY, które oferuje dane w czasie rzeczywistym i dokładne spojrzenie na to, jak wszystkie operacje są ze sobą powiązane. Rozwiązanie informatyczne ERP 4FACTORY firmy QAD zapewnia ogromne korzyści w zakresie efektywnego i maksymalnego wykorzystania zasobów produkcyjnych.
Autor:
Kristin Poulton
Vice President Marketing Communications w QAD Inc.
tłumaczenie z języka angielskiego i redakcja tekstu DSR S.A.
Link do artykułu źródłowego QAD:
Capacity Requirements Planning and Its Use in Manufacturing
Dowiedz się więcej o rozwiązaniu ERP 4FACTORY
Diagram Ishikawy – czym jest wykres rybiej ości?
Krajowy System e-Faktur KSeF – jak działa i co zmieni elektroniczna faktura ustrukturyzowana?
Technologiczna marszruta produkcyjna i jej znaczenie dla planowania produkcji