Czas czytania: 3 min
Systemy klasy APS 4FACTORY (ang. Advanced Planning and Scheduling) są narzędziem, dzięki któremu może znaleźć efektywną realizację prawdziwa idea produkcji sterowanej popytem, jaką w coraz większym zakresie wymusza rynek. Coraz krótsze partie, umiejętnie ułożone w sekwencję zapewniającą maksymalne wykorzystanie kluczowych zasobów, możliwość niemal natychmiastowej reakcji na czynniki zakłócające proces produkcyjny i analiza wielu wariatów harmonogramu produkcji, czyli efekty, które trudno osiągnąć bez wdrożenia systemu APS – to wszystko pozwala reagować na potrzeby rynku wykorzystując w najwyższym stopniu zasoby, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo produkcyjne.
Najlepsze w swojej klasie systemy APS są rozwiązaniami samodzielnymi, rozwijanymi przez producentów skoncentrowanych na dostarczeniu doskonałego, wysoko specjalizowanego i dość niszowego oprogramowania. Chociaż samodzielny, system APS praktycznie zawsze pracuje będąc zintegrowanym z innymi systemami informatycznymi firmy, jako element informatycznej obsługi łańcucha dostaw i to dzięki integracji korzyści wypływające z jego użytkowania mogą bardzo duże.
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Spektrum informacji, jakie mogą być istotne dla procesu harmonogramowania produkcji jest dość szeroki i może obejmować dane pochodzące z różnych źródeł. Mogą to być:
Elementem spinającym powyższe informacje są definiowane w samym systemie APS:
Dzięki synchronizacji przepływów materiałowych (w tym dostaw materiałów i wysyłek wyrobów) z harmonogramem produkcji, a w konsekwencji likwidacji nadmiarowych stanów magazynowych w łańcuchu dostaw, moduł APS realizuje jeden z głównych pryncypiów szczupłej produkcji – unikanie strat. Rozwiązania APS pozwalają utrzymać kontrolę i minimalizować produkcję w toku oraz, dzięki odpowiedniemu dobieraniu sekwencji zleceń, minimalizować straty efektowności wynikające z przezbrojeń, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości produktów, z uwzględnieniem terminowości realizowanych zleceń. Wsparcie systemu APS 4FACTORY umożliwia realizację głównego celu stawianego przed metodologią szczupłej produkcji: produkowania tylko tego, co jest wymagane, w ilości, jakiej jest potrzebne, w momencie, kiedy jest to wymagane.
Autor:
Dariusz Lewko
Team Leader & Senior Consultant DSR S.A.
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Wsparcie zarządzania produkcją
Valmont – case study