Przyszłość ERP w 2025 – jak DSR 4FACTORY wspiera przemysł w erze AI
25 lutego 2025
Rok 2024 minął wśród polskich przedsiębiorstw produkcyjnych, budując duże poczucie zagrożenia i niepewności co do decyzji biznesowych, które powinny być przez nie podjęte. Do trwającej trzeci rok wojny w Ukrainie, stagnacji gospodarczej na granicy recesji, w kilku europejskich krajach, w tym w Niemczech i Francji, dużych napięć geopolitycznych w wielu rejonach świata, a w końcu napiętej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i niepewności kierunków zmian, które jeszcze nastąpią, doszły rewolucyjne zmiany technologiczne, które przynoszą ze sobą modele i narzędzia sztucznej inteligencji.
Aktualnie sytuacja z technologiami AI przypomina dosyć mocno tę sprzed 25 lat z tzw. „bańką internetową”, która z jednej strony dała impuls do niesamowitego rozwoju platform i technologii internetowych i stworzyła przestrzeń do gwałtownego rozwoju firm, które wcześniej nie liczyły się na rynku, ale z drugiej strony, wbrew twardym zapowiedziom licznych ekspertów, nie uśmierciła firm, które nie rzuciły się do wdrożenia nowych technologii gwałtownie, tylko wprowadzały je tam, gdzie widziały z tego realną wartość.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniu ERP 4FACTORY
Właśnie takie podejście staramy się promować oferując naszym Klientom platformę DSR 4FACTORY, która jest w pełni skalowalnym rozwiązaniem i pozwala firmie budować swoją przestrzeń informatyczną adekwatnie do aktualnego stanu informatyzacji, ale też wymogów rynku, na którym funkcjonuje oraz z możliwością wykorzystania szans, jakie dają technologie AI, by mogła uzyskać przewagę nad konkurencją.
Jest kilka ważnych kierunków zmian, które będą kształtować sposób wykorzystania systemów ERP w najbliższych latach. Najważniejszą z nich jest zbudowanie jednej dużej platformy ERP, w której będą krążyły wszystkie potrzebne dane zintegrowane w czasie rzeczywistym. Utworzenie takiej platformy, gdzie będą zarówno dane z hal produkcyjnych, przetwarzania informacji z łańcucha dostaw, kanałów sprzedaży, systemów kadrowo-płacowych, jak i standardowych obszarów dotychczasowych systemów ERP, staje się kluczowe, by modele AI, były w stanie tworzyć właściwe wnioskowania i przekazywały potrzebną informację użytkownikom.
Przetwarzanie danych z dużej i aktywnie zmieniającej się platformie wymaga dużych mocy obliczeniowych i ciągłego rozwoju technologii AI. To powoduje, że systemy ERP przesuwają się w całości lub w części, jeśli to jest dla ich architektury możliwe – tak jak w DSR 4FACTORY, do chmury. Szereg usług opartych na technologii AI będzie dostępnych wyłącznie w modelu SaaS. Architektura platformy ERP musi też umożliwiać otwartość na zmiany i dołączania nowych modułów, włączając w to integrację Internetu Rzeczy (IoT), analizy predykcyjne, automatyzację procesów oraz personalizację interfejsu użytkownika. Tak też zbudowana jest platforma DSR 4FACTORY, której silnym rdzeniem jest platforma integracyjna EIS 4FACTORY, a wszystkie wcześniej istniejące moduły wzbogacane są o technologie AI. W module CMMS+EAM 4FACTORY można korzystać z predykcji awarii, które mogą nastąpić w parku maszynowym. W module SMART ADVISOR można w trybie rzeczywistym dostawać rekomendacje zmian nastaw maszyn, by zwiększyć efektywność produkcji. W module DYNAMIC SCHEDULING, współpracującym z systemem APS 4FACTORY, możliwe jest dynamiczne modyfikowanie harmonogramu produkcji, bazując na algorytmach ewolucyjnych w zakresie korekt koniecznych ze względu na wynikłe zakłócenia na hali produkcyjnej. W końcu w klasycznym obszarze ERP, w nowej wersji QAD Adaptive ERP, wykorzystywane są narzędzia Process Mining, by uzyskać optymalny przebieg procesów i uzyskać pełną informację o źródłach nieefektywności analizowanych zdarzeń, a Asystent AI udzieli potrzebnych wskazówek. Ważną cechą QAD Adaptive ERP jest też otwartość na modyfikację aplikacji za pomocą graficznych interfejsów użytkownika mechanizmami low-code/no-code bez konieczności zaawansowanego kodowania. Dla szybkiej integracji z aplikacjami firm trzecich wykorzystywane są REST API i mikroserwisy.
Oczywiście cała platforma DSR 4FACTORY rozwijana jest z pełną dbałością o cyberbezpieczeństwo, niezależnie czy platforma jest udostępniona całkowicie w chmurze, czy też w modelu hybrydowym. Zapewnione są odpowiednie zaawansowane mechanizmy szyfrowania oraz sterowanie dostępami do funkcji przez zdefiniowane role (zarządzanie tożsamością).
Dowiedz się więcej o rozwiązaniu ERP 4FACTORY
Prowadzone są również w systemach ERP prace nad wykorzystaniem technologii blockchain, które umożliwiłyby w całym łańcuch dostaw przedsiębiorstwa gromadzić potrzebne dane ze zminimalizowanym ryzykiem możliwości ich manipulacji. W perspektywie ta technologia mogłaby zdecydowanie przyspieszyć, a wręcz zautomatyzować wszelkie zatwierdzenia w łańcuchu, zminimalizować straty spowodowane złą jakością i podnieść jakość produktu oraz informacji o nim dla końcowego klienta. Szczególnie obiecująco temat rozwija się dla systemu QAD Adaptive ERP w funkcjach dla branży motoryzacyjnej (nowa generacja EDI) oraz spożywczej (spełnianie wymogów HACCP). Również z perspektywy rosnących wymogów standardów raportowania ESG wydaje się, że technologia blockchain może ułatwić rzetelne gromadzenie danych, potrzebnych do oceny śladu węglowego ciągnącego się za całym łańcuchem wytworzenia produktu od dostawcy aż do klienta końcowego. Istnieje jednak bardzo istotna blokada dla dalszego wykorzystania tej technologii – publiczny blockchain budzi opory przed zapisywaniem tam danych i nie daje kontroli nad sferą kosztową całej operacji. Natomiast prywatne blochchain’y groziłyby posilosowaniem komunikacji i koniecznością obsługi np. przez dostawcę z motoryzacji kilku blockchainów odpowiednich dla różnych montowni samochodów oddzielnie, co oddaliło by oczekiwany cel poprawy efektywności operacyjnej i oszczędności kosztów.
W kontekście wymogów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju warto jeszcze zwrócić uwagę na umożliwienie przez moduł IOT 4FACTORY rejestracji w bazie platformy ERP danych o zużywanej energii i podjęcia działań zminimalizowania jej zużycia oraz minimalizację odpadów (dzięki powiązaniu z modułem SMART ADVISOR).
Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych obserwowane jest duże poruszenie tym, co przynoszą nowe technologie i podejmowane są analizy w jaki sposób dana firma powinna odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania i nowe możliwości. Czasami są to projekty przygotowawcze – często dotyczące zinwentaryzowania i zoptymalizowania sposobu, jakości i miejsca gromadzenia danych, by technologie AI miały właściwy zaczyn do dania cennej informacji zwrotnej, a czasami pełna implementacja nowej odsłony platformy ERP z wbudowanymi już technologiami AI.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniu ERP 4FACTORY
Autor:
Paweł Daszkiewicz
Dyrektor Realizacji Usług w DSR 4FACTORY